Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Principi bankarskog poslovanja". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

ВИСОКА ПОСЛОВНА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА

БЛАЦЕ

СЕМИНАРСКИ РАД

ИЗ СТРУЧНЕ ПРАКСЕ

ТЕМА: Принципи банкарског пословања

Ментор: Студент:

Блаце, 2010. god.

Увод

Појам "банка" потиче од латинске речи "банцо" која означава клупу (тезгу или шалтер), постављену на улици, тргу, вашару или сајму на којој се вршила размена различитих облика и врста новца, као и новчане трансакције наплате и плаћања у вези са обављеним трговинским прометом.

Не постоји прецизна дефиниција банке. Велика разноврсност послова и функција које данас обављају банке отежава доношење јединствене дефиниције. Оно што је заједничко за све банке, без обзира које послове обављају је да је банка институција чија је основна делатност узимање и давање кредита и посредовање у новчаним плаћањима.

Свако предузеће се током пословања мора руководити одређеним принципима. Тако и у банкарском пословању постоје одређени принципи, које банке морају да поштују и да их се приликом пословања придржавају.

Основни принципи банкарског пословања су:

ликвидност банке,

солвентност банке,

профитабилност банке.

Ликвидност је принцип банкарског пословања, чијом се применом настоји да се у уговореном року плате све доспеле обавезе. То је у суштини принцип остваривања и спровођења рентабилности.

Солвентна банка означава способност банке да у једном тренутку може исплатити своје повериоце. Солвентна банка обезбеђује сигурност њеним власницима и депонентима, обезбеђујући сигурност својих пласмана приликом одобравања кредита, на бази провере кредитне способности дужника и обезбеђења потребних гаранција.

Профитабилност је синтетички показатељ перформансних могућности банке. Циљ пословања банке није максимизација профита, већ остваривање оптималног профита. Банка стиче профит на основу марже између активне и пасивне камате, зарачунавањем провизије на услужне послове и вођењем властитих послова.

Појам и карактеристике банке

Не постоји јединствена дефиниција банке. "Банком се назива оно привредно предузеће које се као главним предметом свог пословања бави узимањем и давањем кредита, као и посредовањем у новчаном промету уопште" . Једна од дефиниција банке је да је то "посредничко предузеће, које мобилише и концентрише слободне финансијске ресурсе и врши њихову алокацију. Банка финансијски посредује између финансијски суфицитних и финансијски дефицитних сектора и трансактора" . Из сваке дефиниције може се закључити да је банка институција, чија је основна делатност узимање и давање кредита и посредовање у новчаним трансакцијама.

Банка, као привредно предузеће, има своје специфичне карактеристике, које је разликују од других предузећа. Основне карактеристике банке су:

банка је самостални привредни и тржишни субјект,

банка је предузеће суи генерис,

банка се заснива на пренетим овлашћењима и поверењу,

банка има посредничку улогу у трансферисању средстава између финансијски суфицитних и дефицитних трансактора,

банка обавља све депозитне, кредитне и новчане трансакције својих комитената,

банка обавља своје функције професионално, организовано и адаптибилно,

...

 

------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!